در زمان دبیرستان، من شوتای هوایی خوبی در تیم فوتبال مون می زدم. روزی با یکی از رقبای سرسخت مون بازی داشتیم و چیزی رو که مربی مون در استراحت بین دو نیمه گفت، هیچوقت از یاد نمیبرم: «اگه فولیس (Follis) همین شوت هاش رو ادامه بده، سال بعد سر از ایالت کانزاس یا دانشگاه کانزاس درخواهد آورد.» تصور کنین یک پسر جوون رو جلوی هم سن و سالانش تأیید و تشویق کنن و بهش امیدواری بدن. در نیمه ی دوم بازی، من توپ رو به کره ی ماه شوت کردم!

و حالا بعد از ۳۰ سال ، نظراتی این چنینی هنوزم می تونن من رو به وجد بیارن و سر حال کنن. یک روز سخنرانی تقریبا خوب و جذابی داشتم و همسرم که عضو هیأت علمی دانشگاهه، اولین کسی بود که بعد از پایان سخنرانی پیش من اومد و گفت: «عزیزم، بسیار عالی بود، تو شک نداشته باشین در کارت بهترینی. بیشتر سخنرانیایی که در دانشگاه می شنوم تا این حد خوب نیستن.»

 

من عاشق شنیدن مثل این کلمات هستم و حتما شمام همین طور هستین. هیچی به اندازه کلمات دلگرم کننده و نویدبخشی که از صمیم دل باشن، نمیتونه به آدم امید بده. در دنیای امروز که خودخواهی، حیله گری و حرفای کنایه دار رواج داره، آدما به کم کلمات تشویقی می شنون.

تجربه دلنشین امیدواری دادن

طی چند سال تجربه ای که در مورد ی امیدواری دادن به صدها نفر بدست آوردم، موفق به کشف ۱۰ روش بسیار عالی واسه امیدواری دادن به بقیه شدم. اگه می خواید روی بقیه تأثیرگذار باشین، لازمه تموم این ۱۰ احساس رو در کوله بار احساسات تون داشته باشین. تعجب آور نیس که افراد خیلی تمایل دارن، کسی تشویق و دلگرم شون کنه. من هم شما رو تشویق می کنم تا سعی کنین در همین هفته، تموم این ۱۰ احساس و هیجان رو به کار ببرین.

پذیرش و باور

قبول کردن و تایید کردن زمانی جلوه پیدا می کنه که ما با میل و تمایل و بدون قید و شرط، کسی رو دوست بداریم. می تونین اشتباهات کسی رو ببینین و هم اونقدر واسه تون مهم باشه و نگرانش باشین؟ هیچ راهی بهتر از باور و تأیید یک فرد، واسه همون چیزی که هست و نه به خاطر کاری که انجام می ده، وجود نداره.

عشق ورزی

عشق ورزی با بیان محبت و توجه از راه تماس فیزیکی و کلام محبت آمیز جلوه می کنه. به افراد مورد علاقه تون بگید که دوست شون دارین؛ به همسرتون، فرزندان تون و به همکاران تون عشق و محبت تون رو بگید. به اونایی که در بیمارستان بستری هستن و به کسائی که در مراسم ازدواج یا عزاداری می ببینن، محبت تون رو اعلام کنین. امروز با یک نفر از افراد مورد علاقه تون تماس بگیرین و بهش بگید: «من به تو زنگ زدم تا فقط بگم، ممنونم که بخشی از زندگی من و یک دوست خوب برایم هستی. دوستت دارم و افتخار می کنم که تو رو دوست خطاب کنم.»

ازدواج

سپاسگزاری

سپاسگزاری و تشکر با بیان تشکر و تشویق جلوه می کنه؛ به ویژه با درک کارایی که یک نفر انجام داده. چند وقت پیش در یک جلسه، شاهد این بودم که یک معلم سالخورده، معلم جوونی رو واسه برنامه تابستونی ای که اجرا کرده بود، تشویق و از اون تشکر کرد و چهره ی اون معلم جوون، نورانی و خوشحال شد.

تشکر

موافقت و رضایت وقتی نمود عینی می کنه که کسی رو تأیید کنیم و اهمیت و ارزش اون رابطه رو بدونیم. کارفرمایی رو می شناسم که در جلسه ای به کارمند جوونی گفت: «جاش (Josh)، تو انبار رو به نحوی ساماندهی کردی که همه رو خشنود کرد. حالا دیگر ما می تونیم هر چیزی رو که می خواهیم خیلی راحت پیدا کنیم. تو کار همه ما رو بسیار ساده تر کردی. ازت بسیار متشکریم.» این کارفرما یک کار بزرگ انجام داد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری به حرف مردم اهمیت ندیم؟

رابطه

وقتی وارد دنیای فرد دیگری میشیم، رابطه برقرار کردن با معنی می شه. هیچی جانشین وقت گذاشتن واسه کسی نمی شه، و نکته ای که مهمه تنها گذراندن وقت نیس، بلکه باید با تموم وجودتون بهش گوش بدین. اگه واقعا به حرفای فرد مقابل تون با صمیم دل گوش کنین و با رفتارتون بهش امیدواری بدین، چه خوشحال باشه و چه غمگین، اون در آخر آروم و خوشحال میشه. کشیش دیوید آگسبرگر (David Augsburger) می گه: «واسه یک فرد عادی، احساس شنیده شدن، بسیار مثل و نزدیک به مورد عشق واقع شدنه و تقریبا نمیشه فرق شون رو تشخیص داد.»

تسلی دادن

شما می تونین با استفاده از کلمات و گفتار مناسب و تماس فیزیکی، تسلی و امیدواری بدین. اگه کسی غصه داره، به دو جمله واقعا احتیاج داره: « درکت می کنم» و «دوستت دارم.» دست تون رو روی شونِه ی کسی که درد و ناراحتی داره قرار گذاشته و بهش بگید که کنارش هستین.

تشویق و دادن انگیزه

تشویق رو می تونین با تشویق فرد به مأیوس نشدن و همت داشتن واسه رسیدن به هدف، انجام بدین. بهش زنگ بزنین، براش پیام بذارین، اونو ستایش کنین و به سینما یا رستوران ببرین تا با این کار به فردی که می خواید امیدواری بدین. آدما عاشق این هستن که کسی به اونا بگه: «من به کاری که داری انجام می دی افتخار می کنم. تو این دنیا رو جای بهتری واسه زندگی می کنی.»

احترام

احترام، در ارزش قائل شدن واسه بقیه و مهم دانستن شون تجلی پیدا میکنه. به باور و نظر همسرتون احترام می ذارین؟ به حرفای فرزندان تون گوش می سپارید؟ واسه وقت بقیه ارزش قائل هستین؟ به کسائی که فرهنگ و مذهب متفاوت دارن احترام می ذارین؟

امنیت

شما می تونین با حفظ تناسب و هماهنگی در روابط با بقیه و نشون دادن اینکه هیچ خطر و آسیبی تهدیدشان نمی کنه، حس امنیت رو القا کنین و موجب امیدواری شید. اونایی که شما مسئولیت مالی شون رو به عهده دارین، خیال شون از واسه تأمین اون راحته؟ رابطه تون با بقیه بدون تناقضه؟ با کارکنان تون به همون طور ای رفتار می کنین که دوست دارین با شما رفتار کنن؟ دور و بریا تون میدونن که چه انتظاری باید از شما داشته باشن؟ می تونن منظورتان رو فهمیده باشن؟

پشتیبانی

وقتی همراه کسی هستین و تموم توجه تون به اونه، یعنی حمایتش می کنین. سعی کنین زمانایی رو که فرد مورد نظرتون ممکنه دچار استرس شه، پیش بینی کنین و بهش امیدواری بدین. در صورت احتیاج، میتونین از نیروی درون و قدرت روحی خودتون واسه کمک بهش استفاده کنین؟

هیچ کدوم از این ۱۰ مورد تضمین کننده مشکلات کمتر شما در روابط تون نیستن. به این معنی نیس که شما گفتگوهای سختی پیش رو نداشته باشین و یا لازم نباشه حد و مرزی مشخص کنین یا اونایی رو که آزارتان میدن پیوسته ببخشین. به هر حال به وجود آوردن امیدواریای حقیقی، همیشه دقیقا در بحبوحه ی پریشونیا و پریشونیای زندگی روی میدن.

منبع : churchleaders.com

دسته‌ها: آموزشی