۱. اعتماد به نفس تون رو زیاد کنین

 • خود رو همونجوریکه هستین، قبول کنین. مهارت ها و تواناییای خود رو زیاد کنین و قبول کنین که خدا آدما رو متفاوت و با روحیه و ویژگیای متنوعی آفریدهه. واسه اینکه بقیه شما رو دوست داشته باشن یا قبول کنن، تغییر نکنین. فهرستی از خصوصیاتی که در مورد خود پسند می کردین، تهیه کنین و در کنار اون ویژگیایی رو که دوست ندارین هم یادداشت کنین و ببینین واسه تغییر و بهبود اونا چیکار باید کرد. مثلا اگه بین کلام بقیه رژه می روید و این ویژگی شما رو در خطر افتادن از چشم همه قرار داده، حتما باید فکری بکنین. این رفتار رو تحت کنترل خود دربیاورید و قبل از حرف زدن، فکر کردن رو بخشی اجباری از فرایند رفتاری تون کنین. چیزی که رو که در شما غیرقابل تغییره، قبول کنین. مثلا اندازه قد شما اصلا دست خودتون نبوده و با غم و غصه خوردن حتی نیم سانتی متر هم بهش اضافه نمی شه؛ پس مثبت نگر باشین و روی ویژگیای غیرقابل تغییر تمرکز نکنین. شکرگزار باشین و یادتون نرود که قد بلند بعضی وقتا خیلی هم دردسر سازه و باعث می شه سر و کله ی فرد به سقف و این طرف و اون طرف اصابت کنه. گذشته از این شوخی، یادتون باشه که خود رو با هر شکل و ظاهری که هستین، دوست بدارین. شما هرچقدر هم قشنگ و خوش اندام باشین، بازم کسی از شما بهتر هست. پس فقط و فقط خدای بزرگ رو واسه هرچه که دارین سپاس گزار باشین.
 • بر شکستا و حرف مردم تمرکز نکنین. بعضی وقتا قبل از انجام هر کاری اونقدر به حرف مردم و نظرات بقیه فکر می کنیم که انرژی لازم رو واسه به بهترین روش انجام دادن اون کار از دست میدیم. عوضش سعی کنین با ندیده گرفتن قضاوت بقیه و حرف مردم، اهدافی واسه خود تعیین و اونا رو به بخشای کوچیک تر تقسیم کنین و سعی کنین هر راه رو با موفقیت بگذرونین. مثلا اگه می خواید در گفت و گو با بقیه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشین، این هدف رو به اجزای کوچیک تری بشکنید. تماس چشمی، گوش دادن مؤثر، پرسیدن سؤالات مناسب و جوابای رو راست، بخشایی از هدف افزایش اعتماد به نفس هستن. اگه در برنامه ای که در نظر گرفتین موفق نمی شین، نترسین و جا نزنید؛ عوضش سعی کنین از اون درس بگیرین. فراموش نکنین که هر چیزی در درون خود فرآیندی از یادگیری رو جای داده و هیچکی، به ویژه در سعیا و قدمای اول، ایده آل و کامل نیس.
 • این قدر به حرف مردم و نگاه اونا اهمیت ندین. باور کنین بقیه اون قدرها که فکر می کنین واسه بررسی و بررسی رفتار شما وقت نمی ذارن. واسه همه پیش میاد که اشتباه کنن یا در اصطلاح خودمونی، سوتی بدن. طبیعیه که بعد از اینجور اتفاقاتی احساس ناجوری سراغ تون بیاد، ولی مطمئن باشین که هیچکی به اندازه شما این موضوع رو جدی نگرفته. در برخوردهای بعدی خیلی راحت می تونین این مسئله رو جبران کنین. کافیه از چیزی که کردین درس عبرت بگیرین و اعتماد به نفس داشته باشین.
 • از دیدگاه های منفی وحشت نکنین. بعضی افراد با روشنی بیشتری درباره ویژگیای بقیه صحبت می کنن و در بعضی موارد هم در اشتباه هستن. اگه دیدگاه اونا درباره شما نادرسته، اونا رو ندیده بگیرین. سعی نکنین کسی رو توجیه کنین، چون بحث و حرف هیچ وقت چیزی رو اثبات نمی کنه؛ در عمل به اونا نشون بدین که اشتباه می کنن. ولی وقتی حق با دیگرونه، این بار حرف مردم خیلی هم بی راه نیس، پس سعی کنین بیشتر درباره اون ویژگیا فکر کنین و از نقطه نظرات بقیه واسه اصلاح و بهبودی بهره بگیرین. فرض کنین دوستان یا همکاران تون فکر می کنن که شما بدخلق و تندمزاج هستین، اگه به واقع اینطوریه، حرف اونا رو تموم و کمال و سعی کنین رفتارتون رو کنترل کنین. اینجا تنها جاییه که حرف مردم واسه شما مؤثر و سازنده. همیشه یادتون باشه که قصد افراد رو از انتقاد کردن دریابید. وقتی درباره صفتی در خود مطمئن هستین و انتقاد بقیه به شما وارد نیس، حرفشون رو جدی نگیرید و به اصطلاح خودمون در دل بگید «تو خوبی» و از کنار انتقاد بی مورد اون رد بشین. باور کنین بحث نکردن و پاک کردن دیدگاه های توأم با بدجنسی و عبور از حرف مردم شما رو روز به روز قوی تر و خوشحال تر می کنه.

۲. عقاید مخصوص به خود داشته باشین

 • واسه اینکه شمام مثل افراد دانا و بافرهنگ قدرت بیان نظر داشته باشین، باید در هر موضوعی منابع جورواجور رو بخونین، بشناسین و بررسی کنین. بدون مطالعه و از روی شهود صرف، صحبت نکنین. بیان نظر شهودی حمایت علمی و تجربه بالایی می خواد. پس بی گدار به آب نزنید. با بررسی دیدگاه های مختلف، منابع متفاوت و مطالعه زیاد به ذهن و روح خود قدرت فوق العاده ای در بررسی مسائل تقدیم می کنین و این باعث می شه که حرف مردم دیگر واسه شما تعیین کننده نباشه و با اطمینان بیشتری تصمیم گیری و بیان باور کنین. دیگر حرف مردم هرچه باشه، مهم نیس. مهم شما هستین که قوی، بااراده و دانا هستین.
 • از قدیم گفتن، شنونده باید عاقل باشه. وقتی می ببینن کسی شروع به سخنوری در مورد موضوعی می کنه، سریع تحت اثر قرار نگیرید. بدونین و آشنایی که بعضی وقتا افراد بدون آگاهی و تنها با مهارت زیاد سخن میگن و این شما هستین که نباید تحت اثر قرار بگیرین. وقتی کنجکاو باشین و همیشه سعی کنین منبع هر حرف و سخنی رو شناسایی کنین، قدرت بررسی تون بالا میره و دیگر حرف مردم شما رو متعجب نمی کنه و احتیاجی به تأیید اونا نخواهید داشت.
 • واسه جلب رضایت بقیه، اونا رو تأیید نکنین. از کی یا چی می ترسین؟ شمام به اندازه بقیه حق دارین نظر بدین و صحبت کنین. به ویژه وقتی به درستیِ نظر خود مطمئنین. از هیچی نترسین و خجالت نکشید، البته این به معنی احترام نگذاشتن به نظر بقیه نیس. شما باید جدا از اینکه احترام به عقاید مختلف نظر خود رو بی هیچ هراسی از حرف مردم بگید. مثلا اگه در جمعی قرار دارین که همه از امتیازات و برتری ساختمانای چندطبقه حرف میزنن ولی شما بازم فکر می کنین که منازل حیاط دار بهتر هستن، این باور رو بازگو کنین. واسه اینکه همرنگ جماعت شید نظر خود رو مخفی نکنین. شاید در ظاهر خیلی مهم نباشه که شما حتما نظر واقعی تون رو بگید، اما در دراز مدت بر وجهه شما اثر می ذاره و رفتارتون رو شکل می ده. البته بازم نکته مهمی در بطن این ماجرا پنهون. یادتون نرود که بعضی وقتا افکار و عقاید خود رو به رقابت بکشین و با چاشنی شک و دودلی سعی کنین نظرات خود رو و رشد بدین که این بحث در دایره اهمیت ندادن به حرف مردم قرار نمی گیره.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری برند شخصی خود رو بسازیم 

۳. خودتون رو بشناسین، سبک زندگی تون رو کشف کنین

 • روی خودشناسی کار کنین. ببینین در خلوت رفتارتون چیجوریه و در جمع چیجوری رفتار می کنین. مثلا برخوردتان با ناشناسا رو . فهرستی از ویژگیا و ایجاد و خوی خود بنویسین و مشخص کنین که چه ویژگیایی دارین مثلا شوخ طبع هستین، وفادارید یا طنازید و… . به علایق و سلایق و استعدادهای خود نگاهی دقیق بندازین. خود رو بخونین، بشناسین و کشف کنین.
 • طبق ارزشای شخصی تون تصمیم گیری کنین و کاری رو بکنین که برابر ارزشای شماس. شاید بعضی رفتارها در ادبیات عامیانه «باحال» به نظر برسه و همین باعث شه که شما واسه باحال تر بودن از ارزشای تون فاصله بگیرین. هیچوقت این کار رو نکنین. ارزشای تون رو تعریف کنین و به اونا پایبند بمونین.
 • طوری زندگی کنین که به معنای واقعی خوشحال باشین. رابطه بین علایق و محیط دور خود رو شناسایی کنین و سبکی خاص واسه زندگی خود داشته باشین. « هرچه پیش بیاد خوش آید» رو دور بندازین. واسه خوش بودن و کلا هر کاری در زندگی سعی، سعی و برنامه ریزی نیازه. پس با کشف سبک زندگی مناسب، آرامش و خوشحالی رو به زندگی خود وارد کنین. همونجوریکه دوست دارین لباس بپوشید. اون طور که پسند می کردین منزل تون رو بیارایید. مهم نیس چی عادی و اصطلاحا مد شده، مهم سلیقه شماس. از اعلام نظر و حرف مردم درباره لباس خاصی که به تن دارین یا تزئین منزل تون نترسین و خجالت نکشید. منتظر حرفای مردم واسه تأیید یا رد چیزی نباشید و در انجام کاری که دوست دارین و احساس خوبی به شما می ده دودلی نکنین. با دل خود راه بیایید و براش ارزش قائل شید. به یاد داشته باشین که هیچی و هیچکی مهم تر از شادی دل شما نیس.
 • برنامه-ریزی

 • اهمیت دادن به سلیقه و علایق خود به این معنی نیس که نمی تونین سلیقه خود رو پیشرفت و بهبود بدین. مثلا در مورد انتخاب لباس و پوشش، با مطالعه و نگاه دقیق به مجلات مد و فشن یا الگو گرفتن از افراد خوش پوش و باسلیقه، مهارت خود رو در انتخاب لباسای مناسب و قشنگ تر بالا ببرین. با نگاه سنجیده و دقیق از اونا الهام خواهید گرفت. سبک خود رو در پوشش، حرف زدن، غذا خوردن و کلا در تموم ابعاد زندگی تون جاری کنین، نه اینکه کارای عجیب و غریب انجام بدین تا خاص باشین. تنها کاری که باید بکنین اینه که زندگی تون رو برابر معیارهای خود پیش ببرین.
 • به اختلاف سلیقها و تنوع نظرات توجه داشته باشین. اگه همه برابر رفتار کنن یا به یک شکل لباس بپوشن، بی دودلی دنیا جای خسته کننده ای می شه. جدا از اینکه احترام به سلایق مختلف و کشف سلیقه ی ویژه خودتون، فراموش نکنین که توانایی موافقت و برابری با محیطای مختلف رو داشته باشین.

به یاد داشته باشین که در دنیای امروز، با وجود شبکه های اجتماعی مختلف بیشتر و بیشتر در خطر قضاوت و حرف مردم قرار دارین. پس ظرفیت خود رو در برخورد و روبرو شدن با حرف مردم زیاد کنین و فراموش نکنین که واسه آسایش بیشتر باید کنترل و برنامه ریزی بیشتری واسه استفاده از این امکانات جدید داشته باشین. طبیعیه وقتی از هر ساعت و بهتر بگیم هر ثانیه ی زندگی خود تصویر منتشر می کنین، و همه از شرق تا غرب دور، از کیفیت غذایی که نوش جون کردین باخبر هستن، شما رو هم از نظرات پرگوهرشان مطلع می کنن. پس سعی کنین روش مدیریت روبرو شدن با حرف مردم رو در این دنیای جدید، با تموم امکانات خوب و بدش، یاد بگیرین.

منبع : wikihow.com

دسته‌ها: آموزشی