شکست عشقی می تونه یکی از تلخ ترین تجربه های زندگی باشه. چه بسیار زوجایی که ماه ها یا حتی چند سال پس از طلاق رسمی هم قادر به پذیرش این اتفاق نیستن، چراکه درمون زخم جدایی فرایندیه که شک نداشته باشین یک شبه به دست نمیاد. معمولا هرچقدر مدت بیشتری باهم زندگی کرده و از عشق تون مایه گذاشته باشین، سخت تر می تونین با شکست رابطه تون کنار بیایید. خصوصا کسائی که پس از جدایی بازم ته دل شون امیدوارند که همسر سابق شون برگرده، دیرتر به زندگی عادی برمی گردند. چسبیدن به این روزنه ی امید می تونه باعث وضعیتی برزخی شه که زخم جدایی رو دیرجوش تر می کنن.

در این مطلب روی سخن مون با کسانیه که هنوز داغ جدایی رو پشت سر نگذاشته ان. شک نداشته باشین شکست عشقی پایان زندگی نیس و باید واسه برگشتن به زندگی عادی سعی کنین. همراه ما باشین، پیشنهادایی براتون داریم که عبور از تجربه سخت شکست عشقی رو سرعت می بخشن.

 

۱. از روبرو شدن با اون در شبکه های اجتماعی پرهیز کنین

واقعا کار سختیه، اما این سختی رو به جون بخرین و نامزد یا همسر سابق تون رو از همه شبکه های اجتماعی تون پاک کنین. البته اگه حساب (حساب کاربری) طرف مقابل واسه مشاهده ی عموم آزاد باشه، اون وقت کارتون کمی سخت تره، چون حتی اگه از فهرست مخاطبان تون حذفش کنین، بازم اگه وسوسه شید، خیلی راحت می تونین حس کنجکاوی تون رو برطرف کنین.

واقعیت اینه که شبکه های اجتماعی حس نزدیکی و صمیمیت ایجاد می کنن. این حس درمورد خونواده و دوستان می تونه جنبه های مثبتی داشته باشه. خصوصا کسائی که در شهر یا کشور غریب زندگی می کنن، می تونن به وسیله همین شبکه های اجتماعی با اعضای خونواده و جمع دوستان شون رابطه نزدیکی داشته باشن. اما دسترسی مجازی دائمی به کسی که با اون تجربه شکست عشقی داشته اید، باعث ایجاد شرایطی احساسی میشه که پذیرش این جدایی رو سخت تر می کنه.

خونواده

بعضی از افراد با وجود اینکه چند سال از جدایی شون میگذره و هیچ برخورد و صحبتی با همدیگه نداشتن، همیشه فعالیتای طرف رو در شبکه های اجتماعی پیگیری می کنن و واسه همین نمی تونن به زندگی عادی برگردن.

۲. شماره تماسش رو از فهرست مخاطبان تون حذف کنین

اگه پیوند بین تون واقعا قطع شده و دیگر هیچ دلیلی واسه رابطه با همدیگه ندارین، پس شماره تماسش رو از فهرست مخاطبان تون حذف کنین. خیلی از ما عادت داریم که حتی شماره هایی رو که دیگر به کارمون ، در فهرست مخاطبان مون ذخیره نگه می داریم. اما اگه بتونین هر چیزی رو که پس از جدایی به همدیگه وصل تون می کنه، کنار بذارین، شک نداشته باشین راحت تر می تونین به زندگی عادی برگردید و رابطه جدیدی رو پس از درمون درد جدایی با فرد دیگری شروع کنین.

۳. قبول کنین که دیگر گزینه مناسبی واسه همدیگه نیستین

یک رابطه از روزی که شکل میگیره، متحمل فرازونشیبای مختلفی می شه و همین فرازونشیبا ممکنه از دووم رابطه کم کنن. فرقی نمی کنه که چند وقت با همدیگه زندگی کردین و چقدر از هم خاطره دارین، اگه رابطه تون درحال حاضر هیچ جنبه ی مثبت و سالمی نداره، پس شاید بشه گفت که کمه کم از اینجا به بعد گزینه مناسبی واسه همدیگه نیستین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری به بقیه امیدواری بدیم؟ "

ممکنه در شروع رابطه تون جفت معقولی به نظر می رسیدید، اما واقعیت اینه که ما آدما با گذشت زمان تغییر می کنیم و بعضی وقتا این تغییرات در جهتیه که باعث می شه از هم فاصله بگیریم و دیگر تناسب لازم رو نداشته باشیم. ممکنه که انتخاب اول تون اون کسی نباشه که بتونین تا آخر عمر باهم زندگی کنین، اما باید قبول کنین که بعضی وقتا این درک طی گذشت زمان حاصل می شه و اگه چند صباحی با هم نمی بودین، نمی تونستید به این نتیجه برسین.

۴. حرف هاتون رو در دل تون نگه ندارین

به جای اینکه همه ناراحتی هاتون رو در دل تون نگه دارین و از درون بشکنید، بد نیس هر چیزی رو که باعث ناراحتی تون شده، به شکل نامه ای به طرف مقابل روی کاغذ بیارین و از این راه خودتون رو تخلیه کنین. قرار نیس این نامه به کسی ارسال شه، بلکه فقط وسیله ایه تا احساسات تون رو بدون هیچ سانسوری بیرون بریزین. اگه فکر می کنین که می تونین همه حرف هاتون رو رودررو بزنین، اون وقت شاید نوشتن نامه کمکی به حال تون نکنه. اما اگه صحبت رودررو مدنظرتان نیس، در این صورت شاید نوشتن حرف هاتون در نامه ی سوزناکی که هیچوقت قصد ارسالش رو ندارین، انتخاب بهتری باشه.

۵. بعد از درمون کامل، می تونین به شروع یک رابطه جدید فکر کنین

درسته که هیچوقت پس از شکست عشقی نباید در شروع یک رابطه جدید عجله کرد. سعی کنین زمانی وارد یک رابطه جدید شید که دیگر خوب میدونید چه خصوصیاتی در طرف مقابل واسه تون مهمه و از چه خصوصیاتی بدتون میاد. پس از اینکه یه مدت در زندگی مجردی ماندید و آخرش با تجربه شکست عشقی کنار اومدید و خودتون رو بازشناختید، اتفاقا ایده ی بدی نیس که به فکر شروع یک رابطه جدید باشین.

واسه اینکه بدونین واسه شروع یک رابطه جدید آمادگی کافی دارین یا نه، باید به احساسات تون مراجعه کنین. اگه احساس می کنین که به کسی احتیاج دارین که فقط به بهونه ی حضورش بتونین خلأ ایجادشده رو پر کنین، پس یعنی هنوز از آمادگی لازم واسه ورود به یک رابطه دیگر بهره مند نیستین. اما اگه احساس خودکفایی و سرحالی می کنین و بر احساسات تون آگاهی و تسلط دارین و در کنار همه اینا از رویارویی با راه جدیدی که جلو تون قرار گرفته، احساس هیجان می کنین، احتمال بیشتری هست که به مرحله آمادگی واسه شروع یک رابطه جدید رسیده باشین.

شکی نیس که شکست عشقی تجربه سخت و ناگواریه، اما اگه قصد دارین که هرچه زودتر از این تجربه بد عبور کنین، پس باید خودتون رو از رابطه نافرجامی که داشتین، به کل بیرون بکشین و همه چیزایی که شما رو یاد اون رابطه میندازن، از زندگی تون پاک کنین. 


دسته‌ها: آموزشی