آخرش همه چیز تموم شد. برگه ی طلاق رو امضا کردین و رابطه ای که با امید و آرزو شروع کرده بودین رسما به پایان رسید. داستان طلاقِ هر کسی متفاوته. شاید فرزندانی داشته باشین یا نداشته باشین. ممکنه طلاق، تصمیم خود شما یا تصمیم همسرتون بوده باشه یا شاید با هم توافق کرده بودین که طلاق، بهترین راه حله. شاید حالا دلشکسته باشین یا احساس راحتی و آرامش کنین؛ شاید هم ترکیبی از هر دو.

آرامش

حالا به هر صورتی که به اینجا رسیده باشین، سوال مهم اینه که از این به بعد چه می شه؟ چه هویتی دارین و به عنوان کسی که تازه تنها و مجرد شده چه هدفی رو دنبال می کنین؟ زندگی جدیدتون قراره چه شکلی باشه و راه زندگی تون رو چه جوری ادامه میدید؟

 

در این مقاله هشت قدم ساده ای که باید وردارین به شما معرفی می کنیم:

۱. به خودتون اجازه ماتم گرفتن بدین

هیچکی با این تصور ازدواج نمی کنه که حتما روزی قراره جدا شه! حتی اگه بعد از ازدواج کم کم به جایی برسین که خواهان جدایی باشین بازم طلاق یک شکست حساب میشه. دکتر فلورنس فالک (Florence Falk) روان دکتر و کارشناس ارشد خدمات اجتماعی و نویسنده ی کتاب «هنر ِ یک زن ِ تنها بودن» می گه: «تجربه ازدواج و طلاق شما هرچه باشه، احساسایی هست که موجب اندوه و ماتم می شن.»

ازدواج

اون می گه: «ممکنه واسه کاری که انجام دادین یا ندادید افسوس بخورین یا به این فکر کنین که به چه دلیل دچار اشتباه شدید. اجازه ندین این احساسات محاصره تون کنن اما سرکوب شون هم نکنین و فضایی واسه شون در نظر بگیرین. چیزی که از دست برود از دست رفته و چیزی که زمانی بوده و حالا نیس، جای خالی اش احساس می شه، حتی اگه مطلوب و خوب نبوده باشه.»

۲. سعی کنین از احساسات آزاردهنده آزاد شید

رابرت آلبرتی (Robert Alberti)، دکتر روانشناس و نویسنده ی مشترک کتاب «وقتی رابطه تون پایان پیدا میکنه» می گه: «بار سنگین و ناراحت کننده ی رابطه گذشته رو به دوش نکشید و وارد زندگی جدیدتون نکنین. راهی واسه گذر از احساسای بدِ به دلیل نابودی ازدواج که همراه تون هستن پیدا کنین.»

این راه می تونه صحبت در مورد احساسات تون با یک دکتر باشه یا صرف وقت و انرژی بیشتر واسه یک فعالیت خوب و لذت بخش. آلبرتی می گه: «طبیعیه که بخواهید این احساسات رو مخفی کنین اما اگه فکری واسه شون نکنین زندگیِ پیش ِ روی تون رو آلوده می کنن.»

اگه واسه کمک گرفتن از یک دکتر دودلی دارین باید بدونین درمان و مشاوره به این معنی نیس که مشکلی دارین یا دچار بحران شدین. بلکه دکتر به شما کمک می کنه کیفیت زندگی تون بهتر شه؛ اون همون کسیه که کاری جز کمک به شما نداره!

۳. یاد بگیرین خودتون رو دوست داشته باشین

شاید این پیشنهاد، پیش پاافتاده و مُد روز به نظر برسه اما واقعیت اینه که خیلیا بعد از طلاق احساس خوبی نسبت به خودشون ندارن. به گفته آلبرتی «شاید فکر کنین مشکل و تقصیر از طرف شما بوده که نتونستید پیوند زناشویی تون رو حفظ کنین. باید تمرین کنین تا اعتماد به نفس تون رو به دست بیارین و به خودتون و تواناییای تون ایمان بیارین تا ارزش وجودی خود رو قبول کنین.» اینم مهارتیه که به دلیل ی درمان و یا با پیشنهاد ی شماره ۴ می تونین اونو کسب کنین.

۴. چیزی که بودین رو دوباره کشف کنین

شاید بعد از ازدواج، خیلی از چیزایی رو که به عنوان یک فرد مجرد مورد علاقه تون بوده به خاطر این که با زندگی مشترک همخوانی نداشتن آزاد کرده بودین؛ به ویژه اگه زندگی مشترک طولانی ای داشته اید. شاید عاشق بیرون رفتن بودین، اما همسرتون اینطور نبوده. شاید همیشه دوست داشتین به تئاتر برید، اما همسرتون از تئاتر متنفر بوده. آلبرتی می گه: «تفریح و سرگرمی شما قبل از ازدواج تون چی بوده؟ چه چیزایی رو به خاطر زندگی مشترک از دست دادین؟ برگشتن به علاقه مندیای گذشته واسه بازسازی و زنده کردن خودتون مهمه.»

۵. فرصتای تغییر در خودتون رو کشف کنین

زمان جدایی گرچه زندگی رو به خاطر این بهش رو می کنه و معمولا سخت و ناخوشاینده اما یک روزنه ی امید داره: چیزایی رو نوسازی می کنه و امکان تجربه سبکی جدید از زندگی رو جلو تون می ذاره. شاید این تغییر چیزی خیلی راحت تغییر مدل مو باشه؛ مثلا موهای تون رو بعد از سالای سال بلند و بی حالت بودن به یک مدل کوتاه و جذاب تغییر بدین. شاید هم انتخاب یک رشته ورزشی جدید باشه و یا مکانی متفاوت واسه عبادت کردن و یا ادامه تحصیل. ممکنه به این نتیجه برسین که بهتره به شهری جدید نقل جای کنین و یا حتی بخواهید یک سال در پاریس زندگی کنین! البته نمی تونین یهو بی خیال شید و قید مسئولیتای تون رو بزنین. شاید شرایط و ملاحظات خاصی داشته باشین مثل بچه، شغل و توان مالی مشخصی که ممکنه به دلیل ی طلاق محدود هم شده باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری به بقیه امیدواری بدیم؟ "

اما یک احتمال دیگر هم اینه که گرچه ممکنه نتونین هر چیزی رو که در تصورتون هست عملی کنین، اما تغییرات دیگری هست که امکان اجرای شون رو دارین. پس پذیرای هر ایده ای واسه ایجاد تغییر و تغییر باشین و هیچ فرصتی رو صِرف اینکه نمی تونید همه چیز رو عوض کنین، از دست ندین. آلبرتی می گه: «تا زمانی که هر تغییری که ایجاد می کنین درست و سازنده باشه، پس مناسب و مناسب هم هستش. به این فکر کنین که چه جور آدمی می خواید باشین؛ همانی که قبل از ازدواج بودین یا یک آدم جدید؟ چه فرقایی می تونین بسازین؟»

به جای رویاپردازی و غرق شدن در تصوارت دست نیافتنی، ببینین امکان ایجاد چه تغییراتی رو دارین.

۶. جرئت تنها بودن رو داشته باشین

تنها بودن به معنی گوشه گیری و قطع رابطه با بقیه نیس. بلکه خیلی ساده یعنی زوج نبودن و مشغله های مربوط بهش رو نداشتن. جامعه ی امروز نسبت به ده سال ی گذشته، پذیرش بیشتری نسبت به پدیده تجرد داره و مجردها دیگر مثل گذشته قضاوت نمی شن. به گفته فالک: «الان آمار مجردها بسیار زیاده و فرصتای خیلی زیادی واسه ارتباطات اجتماعی و پیدا کردن دوستان جدید و وارد شدن به گروه های جورواجور که طبق علاقه مندیای تون باشه هست. دامنه ی روابط اجتماعی بعد از طلاق می تونه بسیار پربار و گسترده باشه.»

۷. سلیقه و معیارهای تون رو واسه انتخاب افرادی که با اونا رابطه برقرار می کنین تغییر بدین

هروقت که احساس کردین آماده اید، کمی از محدوده امن و آروم تون فاصله بگیرین و کسائی رو ملاقات کنین که با شما فرقایی داشته باشن. البته معنی اش این نیس که بخواهید دنبال رابطه ای منتهی به ازدواج باشین بلکه هدف اینه که رابطه و رفت و امد با افرادی با ویژگیایی متفاوت رو هم تجربه کنین. آلبرتی می گه: «مثلا شاید همیشه با کسائی ملاقات کرده باشین که از طبقه ی اجتماعی-اقتصادی خاصی بودن و یا همیشه موسیقی دانایی با طبع حساس، ورزشکاران و یا شخصیتای ساکت و خجالتی رو ترجیح داده باشین. الویتای عادی تون رو زیرورو کنین و افق معیارهای تون رو کمی گسترش بدین.»

شخصیت

۸. نقش و وظایف جدیدتون رو با آغوش باز قبول کنین

به احتمال زیاد در زندگی مشترکی که داشتین همسرتون بخشی از امور زندگی رو به عهده داشت و شما بخشی دیگر؛ به ویژه اگه عمر زندگی زناشویی تون طولانی بوده باشه، این قضیه هم جاافتاده تر بوده. اما حالا همه چیز به عهده ی خودتونه و ایرادی هم نداره. آلبرتی می گه: «اگه همیشه همسرتون مسئول تامین هزینه ها، پس انداز و مدیریت بودجه بوده پس شما حالا یهو وارد بخش ی جدیدی از یاد گرفتن و مسئولیت پذیری شدین. مدیریت و سروکار داشتن با این مسائل و تکیه بر توانمندیای خودتون به شما اعتماد به نفس می ده.»

مجبور هم نیستین به تنهایی همه چیز رو رفع و مراجعه کنین؛ می تونین از منبع مناسبی کمک بخواهید. آلبرتی می گه: «حتی اگه دچار اشتباه شدید مثلا اتومبیلی رو بیشتر از قیمت واقعی اش خریدین، می تونین از این تجربه درس بگیرین. اشتباهات، مهارتای زندگی رو به شما آموزش میدن و یاد می گیرین که چه جوری با تنها بودن تون کنار بیایید.»

منبع : webmd.com

 


دسته‌ها: آموزشی