همه آدما بعد از پایان یافتن یک رابطه عاطفی و شکست عشقی به طور طبیعی روزهای سختی رو می گذرونن و هر فردی بسته به خلقیات و درونیات شخصیتی اش باید زمانی رو بگذرونه تا به شرایط عادی خود برگرده. اما مسئله اینجاست که در این شرایط چه کارایی باید انجام داد تا زودتر به شرایط عادی برگردیم؟ در این مقاله ما رو همراهی کنین تا روشایی رو به شما یاد بدیم که به کمک اونا بتونین زودتر به زندگی خوشحال و روزهای پرانرژی گذشته برگردید.

شخصیت

 

قدم اول: به خودتون اجازه لذت و شادی بدین

۱. قبول کنین که درد و ناراحتی شما واقعیه و اونو جدی بگیرین

  • کسائی که واسه یه مدت طولانی باهم بودن، به دید جسمی و روحی روی هم اثر داشتن. پس باید قبول کرد که نبود اون فرد در زندگی موجب تشکیل یه جور خلأ در ابعاد مختلف زندگی میشه و با توجه به این موضوع باید به دنبال ایجاد عادتای خوب و جدید باشین. اجازه ندین به بهونه ی اینکه افسرده هستین، عادات بدی در رفتار و رژیم غذایی تون به وجود بیاد. مثلا همیشه هله هوله نخورید و… .
  • وقتی جدایی عاطفی صورت میگیره، با دیدن عکسای یار قدیمی و یادآوری خاطرات اون زمان یه جور واکنش در مغز شکل میگیره که بی شباهت به واکنش مغز نسبت به درد نیس. به همین خاطره که بعد از جدایی توان بدنی تون هم افت می کنه.
  • بدون بزرگ نمایی باید گفت که بدن انسانی که از رابطه ای عاطفی جدا شده، مثل شخصی عمل می کنه که تازگیا کوکائین رو ترک کرده و ممکنه مثل یک معتاد درحال ترک اعتیاد، احساس گیجی و خارج شدن از کنترل داشته باشه.

به خودتون زمان بدین. رابطه نزدیک و طولانی با شخصی دیگر باعث می شه عادات خورد و خوراک، دمای بدن، ضربان قلب و… دارای ریتم و روندی مشخص بشه. پس، بعد از جدایی، خود رو به خاطر تغییراتی که ایجاد می شه درک کنین و به خود زمان بدین تا با شرایط جدید برابری پیدا کنین.

۲. گریه کنین و بذارین به عنوان روشی درمانی شما رو آروم کنه

اشکاتون شامل هورمون استرس هستن. گریه کردن به پاک سازی درد و رنج داخلی کمک می کنه و واسه سیستم عصبی شما مفید واقع می شه. پس، بعد از گریه کردن، آروم تر میشید و بدن تون ریتم و حالت بهتری پیدا می کنه. گریه کردن کار شرم آوری نیس؛ به ویژه اگه پیشه دوستان و کسائی که حمایت کننده شمان صورت بگیره، اثرات مثبت بیشتری داره.

۳. نوشتن شعر و خاطرات هم ایده ی بدی نیس

بعد از پایان رابطه، اگه تصمیم پایان دادن اون از طرف خودتون نباشه، شاید رنج بیشتری می کشین. در این صورت بهتره شروع به نوشتن شعر و خاطره نویسی کنین تا بفهمین که ایراد کار از کجا شروع شده و در بین این مرورها می فهمید که طرف مقابل تون اون قدرها هم که غصه می خورید کامل و بی مشکل نبوده. نباید هیشکی دیگه این مطالب رو بخونه، چون بسیار شخصی هستن.

۴. به دنبال علایق خود برید

دنبال کردن علایق ایده ی خوبیه. ببینین به چی علاقه دارین. مثلا شاید نقاشی، موسیقی، کار با برنامه هایی مثل فتوشاپ یا عکاسی موردعلاقه شماس. پس به دنبال علایق تون برید و زمان خود رو خالی نذارین .

۵. رابطه خود رو با خونواده و عزیزان تون بیشتر کنین

خونواده

شاید قبل از جدایی هم رابطه خوبی با دوستان و خویشون داشته اید. اگه هم نداشتین، حالا بهترین فرصت واسه ایجاد رابطه و پیوستن به کسانیه که واسه تون عزیز هستن و به شما آرامش میدن.

آرامش

۶. در یک کلاس ثبت نام کنین

در کلاسی که واسه تون جالبه ثبت نام کنین؛ مثلا آشپزی یا هر چیز دیگری که شما رو سرگرم و زمان تون رو پر می کنه.

قدم دوم: از اشتباهات عادی دوری کنین

۱. از الگوهای اشتباهی که در انتخاب طرف مقابل داشته اید، پرهیز کنین

بیشتر ما معمولا جذب یه سری ویژگیای خاص در افراد میشیم. واسه همین ممکنه اشتباهی رو که در انتخاب فرد قبلی داشته ایم، بازم تکرار کنیم. پس حواس تون رو حساب جمع کنین و دور اشتباهات سابق رو خط بکشین.

۲. سعی کنین دریابید که بیشتر جذب چه ویژگیا و افرادی میشید

مثلا ممکنه به افراد بامزه و پرهیجان علاقه داشته باشین. درحالی که اونا به شما علاقه پیدا نمی کنن. باید بدونین که چیجوری رابطه ای مفید و دوطرفه با شخصی مناسب میشه پیدا کرد و دور افراد نامناسب رو خط بکشین.

۳. مشکلات و اشکالات احساسی خود رو در رابطه شناسایی کنین

ببینین که دقیقا چی در رابطه قبلی باعث شکست شده بود. با خود روراست باشین و با شناخت مشکل، سعی کنین اونو حل کنین و در سعی واسه توجیه یا دروغ گفتن برنیایید. مثلا اگه از تعهد در رابطه ترس دارین، بهتره روی خودتون کار کنین یا اگه دچار ترس و اضطراب هستین، رو راست با طرف مقابل درباره اون حرف بزنین. از ماسک زدن و دروغ گفتن جداً دوری کنین.

۴. تعادل داشته باشین

واقعیت اینه که رابطه داشتن با افراد زورگو سخته. از طرف دیگه رابطه با شخصی پشیمون هم اصلا جالب نیس. پس متعادل رفتار کنین؛ نه قلدر باشین و نه مظلوم.

۵. انتظارات غیرواقع گرایانه و انتظارات بالا نداشته باشین

یادتون باشه که ما در فیلمی عاشقونه زندگی نمی کنیم. پس به کم می تونیم شخصی رو پیدا کنیم که از هر دید برابر میل ماست. انتظارات غیرواقعی رو از خود دور کنین و اگه تونستید فردی پیدا کنین که دقیقا برابر ایده آلای شماس، این بار تموم سعی تون رو واسه حفظ اون در زندگی به کار بگیرین.

به کم میشه فردی رو پیدا که هم باهوش باشه، هم قشنگ و طناز. هم پرانرژی و خوشحال باشه و هم سرگرم کننده. واقعیت اینه که درست کردن فهرستی این چنینی کار بیهوده ایه. متأسفانه کارخانه ای وجود نداره که با دریافت تموم ویژگیای مطلوب شما فردی موردعلاقه واسه تون بسازه و تحویل بده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری به بچه ها انگیزه درس خوندن دهیم 

۷. از توجه به جزئیات احمقانه دوری کنین

وقتی طرف مقابل در اولین قرار، کفشی کتانی با کت و شلوار پوشیدهه دلیل نمی شه که به حرفا و عقایدش بی توجهی کنین و اجازه و فرصت آشنایی با اونو از خود بگیرین. یا اگه طرف مقابل موهای کوتاهی داره دلیل نمی شه که درنهایتِ ظاهرنگری اونو ترک کنین و نذارین که خود رو به شکل حرفا و نظراتش به شما معرفی کنه.

۸. به طرف مقابل اجازه مخالفت بدین

لزومی نداره که ۲ فرد در همه چیز باهم موافق باشن. هر رابطه ای در قسمتی دچار رقابت می شه و جدی شدن بیش ازحد و ترس از بیان مخالفت فرد دیگر شرایط رو به طرف وسوی روابط ناموفق قبلی می بره و شما رو آزار میده.

۹. خود رو با بقیه مقایسه نکنین

نگاه کردن به بقیه و غبطه خوردن به روابط و خونواده شون کار درستی نیس. نباید به بقیه نگاه کنین و حس کنین که شما هیچ وقت اینجور خونواده ای نخواهید داشت. خود و داشته هاتون رو قبول کنین و بدونین که این روش رفتار خیلی واسه تون سودمندتره.

حتی اگه والدین شما رابطه ای موفق و ۵۰ ساله دارن و باهم خوب رابطه برقرار می کنن، دلیلی نمی شه که بخواهید دقیقا رفتارهای اونا رو تقلید کنین. باید قبول کنین که شما فردی متفاوت هستین و تنها با الگوگرفتن از رفتارهای شایسته اونا می تونین موفق عمل کنین. مقایسه در هیچ صورتی درست نیس.

۱۰. به جای تمرکز کردن بر بقیه، خود رو دریابید

ممکنه با مقایسه وضعیت خود با دوستانی که در رابطه ای موفق یا دست کم بی دردسر هستن احساس کنین که خودتون اشکال و ایرادی دارین؛ درحالی که اصلا این طور نیس. پس روی بقیه تمرکز نکنین.

۱۱. اسیر شبکه های اجتماعی نباشید

قبول کنین که این تصاویر خوش آب ورنگ و زندگیای قشنگ تنها بخشی از کادر زندگی افرادیه که تصمیم گرفتن فقط این بخش از زندگی خود رو به شما نشون بدن. پس افسرده نشید و حسادت ورزیدن رو کنار بذارین، چون شما فقط بخشی از واقعیت رو میدونید.

قدم سوم: روابط بهتری ایجاد کنین

۱. از منفی بافی دوری کنین

افکار منفی رو کنار بذارین. تجارب ناموفق و تلخ گذشته دلیلی بر شکست رابطه ای دیگر نیس. باید جربزه شروعی دیگر رو به خود تقدیم کنین. شک و تردیدها رو کنار بذارین و در رو به طرف روابط تازه بگشایید.

جربزه-عنوان-عکس

۲. به خود به چشم قربونی نگاه نکنین

همه ما روزهای غم و اندوه رو تجربه می کنیم. شما تنها نیستین، پس بیهوده زانوی غم بغل نکنین و خود رو بدبخت ترین و تنهاترین موجود روی کره ی خاکی نپندارید.

۳. به گذشته ها بازنگردید

جستجوِ رابطه بلندمدت یا حتی کوتاهی رو که داشته اید، کنار بذارین. همیشه به سراغ تجارب ناخوشایندتان نرید و به خود فرصت شروعی تازه بدین.

۴. بر ترس هاتون پیروز شدین

شکست دادن ترسا مهمه. به خاطر ترس از رسیدن به بن بست و شکست در رابطه و ترس از دست دادن طرف مقابل، از شروع نترسین و فرصتای تازه رو از خود دریغ نکنین.

۵. جنس آدمای رابطه خود رو تغییر بدین

اگه رابطه شما با افرادی که مثل آدمای قبلی زندگی تون هستن، واسه شما ره آوردی نداشتهه، شاید بهتره تغییراتی بسازین و با آدمایی تازه و خارج از دایره ی همیشگی ارتباطات تون آشنا بشین. واسه آشنایی با آدمای تازه از تجربه های بقیه استفاده کنین.

۶. صادق باشین

در شروع هر رابطه ای همه دوست دارن، خود رو کامل و بی مشکل نشون بدن. همه ما مشکلایی داریم و گل بی خار وجود نداره. پس، از ظاهر سازی به کمال و خوبی پرهیز کنین و خود واقعی تون رو واسه طرف مقابل به نمایش بذارین. اگه دروغ بگید یا راستی کافی نداشته باشین، رابطه تون به جایی نمی رسه.

۷. باید بدونین که چه می خواید

اگه اهداف شما در شروع رابطه مشخص نباشه، خلوص در رفتارتون وجود نداره و فرد مقابل رو فراری میدید. بدونین که از زندگی و روابط تون چه می خواید و فراموش نکنین که کنترل زندگی و سرنوشت تون به دست خودتونه؛ نه اقوام، خونواده و دوستان و… .

۸. پایبند باشین و به چیزی که می گین عمل کنین

اگه همیشه قولایی بدین که به اونا پای بندی ندارین، رابطه تون رو به خطر خواهید انداخت. جدا از اینکه اینکه صادق نبودن، مثلا در تعریف کردن بی مورد از دیگری یا بیان علاقه قلابی هم، اصلا ایده خوبی نیس یا اگه هنوز عاشق طرف مقابل تون نشده اید، نباید به دروغ بهش بیان علاقه کنین.

۹. احساسات خود رو شفاف بگید

بیان احساسات مسئله مهمیه. اگه چیزی شما رو می آزارد یا نظر و باور ای تو ذهن دارین، حتما اونو مطرح کنین. نذارین احساسات در دل و ذهن تون مخفی شن و کار رو خراب کنن.

۱۰. نسبت به استفاده از شبکه های اجتماعی با احتیاط باشین

واسه پیشرفت ارتباطات خود می تونین از شبکه های اجتماعی بهره ببرین، اما اگه هوشمندی لازم واسه استفاده از این شبکه ها رو نداشته باشین به دردسر خواهید افتاد.

  • اگه در شبکه های اجتماعی خود عکسا و مطالبی نشر بدین که دقت لازم در اشتراک اونا صورت نگرفته، احتمال این هست که طرف مقابل حس کنه شما با بقیه اوقات خوش تری دارین و حسادت اون تحریک بشه و دعوایی شکل بگیره.
  • قبل از اشتراک مطالب مختلف یادتون باشه شاید طرف مقابل احساس کنه درون مایه مطالب شما توجهی به خانوده و اون نداره. این حس به این صورت در اون شکل میگیره که اولویتاتون در زندگی متفاوته و اونو دربرنمی گیرد.
  • استفاده ی نادرست از شبکه های اجتماعی می تونه شیرازه ی زندگی و روابط رو از هم بپاشد؛ پس اگه می ببینن، این شبکه ها به عنصری تخریب کننده در رابطه تون بدل شدن، قید اونا رو بزنین یا دست کم طرف مقابل رو در این شبکه ها دنبال نکنین. 


دسته‌ها: آموزشی